آزمایشگاه مرجع مرکزی

آزمایشگاه مرجع مرکزی

دانشکده/پژوهشگاه: آزمایشگاه مرجع مرکزی

مسئول: منصور سلطانیه

آزمایشگاه مرجع مرکزی دانشگاه علم و صنعت ایران، در مهرماه سال 1393، با نصب و راه اندازی دستگاه آنالیز حرارتی همزمان (STA)، فعالیت خود را بطور رسمی آغاز کرد.

هدف از تاسیس این آزمایشگاه، گردآوری جدیدترین و پیشرفته­ ترین دستگاه­ های مورد استفاده در رشته های مختلف مهندسی دانشگاهی، در محیطی شاداب و پویا با رعایت تمامی استانداردهای بین المللی است.

وجود مراکزی که به عنوان مرجع برای آنالیز و شناسایی مواد و محصولات بتوانند انجام وظیفه کنند نه تنها از ضروریات اولیه در دانشگاه ها بلکه در کشور محسوب می­ شود. خوشبختانه در دانشگاه علم و صنعت ایران نیز پس از سال­ها تلاش این آزمایشگاه شکل گرفته و فعالیت خود را آغاز کرد. ارزش این­گونه آزمایشگاه‌ها نه فقط به کیفیت تجهیزات موجود در آن بلکه به در اختیار داشتن متخصصینی که با آن همکاری دارند نیز بستگی دارد. از این نظر نیز وجود متخصصین و اساتید نامی در دانشگاه علم و صنعت می‌تواند پشتوانه بسیار خوبی برای این آزمایشگاه باشد .

آزمایشگاه مرجع مرکزی دانشگاه علم و صنعت تاکنون به عضویت شبکه­ ی آزمایشگاه­های علمی ایران ( شاعا) و شبکه­ ی آزمایشگاهی فناوری­ های راهبردی در آمده است. تا به امروز دستگاه های آنالیز حرارتی همزمان (STA)، میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM)، اندازه گیری سطح ویژه (BET) و اسپکترومتر قابل حمل با قابلیت شناسایی سه عنصر K،Uو Th،  دستگاه یونیورسال مخصوص آزمایش های کشش، خمش و فشار Universal Testing Machine، تخلخل سنج اتوماتیک، بررسی رفتارهای فازی سیالات مخزن، اندازه­ گیری تراوایی نسبی ناپایا و اندازه گیری کشش بین سطحی به روش قطره آویزان برای این آزمایشگاه تهیه شده است. در آینده نیز این آزمایشگاه به دستگاه هایی با فناوری بالا نظیر میکروسکوپ الکترونی روبشی FE-SEM، دستگاه پراش اشعه ایکس XRD مجهز خواهد شد.

لازم به ذکر است که این آزمایشگاه زیر نظر معاونت پژوهشی دانشگاه و با مدیریت آقای دکتر منصور سلطانیه اداره می­ شود.

تجهیزات و خدمات