لیست آزمایشگاه‌ها بر اساس دانشکده

آزمایشگاه مرجع مرکزی

آزمایشگاه مرجع مرکزی دانشگاه علم و صنعت ایران، در مهرماه سال 1393، با نصب و راه اندازی دستگاه آنالیز حرارتی همزمان (STA)، فعالیت خود را بطور رسمی آغاز کرد.

هدف از تاسیس این آزمایشگاه، گردآوری جدیدترین و پیشرفته­ترین دستگاه­های مورد استفاده در رشته_های مختلف مهندسی دانشگاهی، در محیطی شاداب و پویا با رعایت تمامی استانداردهای بین المللی است.

وجود مراکزی که به عنوان مرجع برای آنالیز و شناسایی مواد و محصولات بتوانند انجام وظیفه کنند نه تنها از ضروریات اولیه در دانشگاهها بلکه در کشور محسوب می­شود. خوشبختانه در دانشگاه علم و صنعت ایران نیز پس از سال­ها تلاش این آزمایشگاه شکل گرفته و فعالیت خود را آغاز کرد. ارزش این­گونه آزمایشگاه‌ها نه فقط به کیفیت تجهیزات موجود در آن بلکه به در اختیار داشتن متخصصینی که با آن همکاری دارند نیز بستگی دارد. از این نظر نیز وجود متخصصین و اساتید نامی در دانشگاه علم و صنعت می‌تواند پشتوانه بسیار خوبی برای این آزمایشگاه باشد .

آزمایشگاه مرجع مرکزی دانشگاه علم و صنعت تاکنون به عضویت شبکه­ی آزمایشگاه­های علمی ایران ( شاعا) و شبکه­ی آزمایشگاهی فناوری­های راهبردی در آمده است. تا به امروز دستگاه های آنالیز حرارتی همزمان (STA)، میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM)، اندازه گیری سطح ویژه (BET) و اسپکترومتر قابل حمل با قابلیت شناسایی سه عنصر K،Uو Th برای این آزمایشگاه تهیه شده است. در آینده نیز این آزمایشگاه به دستگاه هایی با فناوری بالا نظیر میکروسکوپ الکترونی روبشی FE-SEM، دستگاه پراش اشعه ایکس XRD، دستگاه یونیورسال مخصوص آزمایشهای کشش، خمش و فشار Universal Testing Machine، تخلخل سنج اتوماتیک، بررسی رفتارهای فازی سیالات مخزن و اندازه­گیری تراوایی نسبی ناپایا مجهز خواهد شد.

لازم به ذکر است که این آزمایشگاه زیر نظر معاونت پژوهشی دانشگاه و با مدیریت آقای دکتر منصور سلطانیه اداره می­شود.

دانشکده شیمی

دانشگاه علم و صنعت ایران که سنگ بنای اولیه آن در سال 1308 با عنوان مدرسه صنعتی دولتی گذاشته شد، در سال 1320 با نام هنرسرای عالی در 5 رشته برق، شیمی، معماری، رنگ رزی صنعتی و ماشین سازی به فعالیت خود ادامه داد.

  با استمرار فعالیت های آموزشی این نهاد علمی و لزوم تجدید ساختار آموزشی آن، بخش علوم پایه ( شیمی، فیزیک، ریاضی) و زبان و ادبیات فارسی در سال 1349 سازماندهی و به تصویب وزارت آموزش عالی و سازمان امور اداری و استخدامی کشور رسید. در ساختار جدید، گروه شیمی فعالیت های خود را در بخش علوم پایه آغاز نمود و در سال 1354 به گروه مهندسی شیمی تغییرنام داد و سرانجام در سال 1364 به صورت دانشکده مهندسی شیمی با دو گروه آموزشی شیمی و مهندسی شیمی فعالیت های آموزشی خود را گسترش داد.گروه شیمی از سال 137 5 اقدام به پذیرش دانشجو در گرایش ها ی شیم ی معدن ی و شیم ی فیزیک در مقطع کارشناسی ارشد نمود.

  در سال های اخیر تحولات وسیعی در علوم و صنایع مختلف ایجاد شده که این تحولات، رقابت شدیدی را بین کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه به وجود آورده است. در این رقابت بین المللی کشورهایی پیروز و سربلند خواهند بود که تحقیق و پژوهش را در راس برنامه های علمی خود قرار دهند. از آنجائیکه در بین رشته های مختلف علوم پایه، رشته شیمی به دلیل ارتباط شدید با حوزه های محیط زیست و انرژی، یکی از رشته های زیربنایی در صنعت محسوب می شود، لذا جهت تحقق بخشیدن برنامه های توسعه ای و نیز دسترسی به فناوری نانو و استفاده از این فناوری در صنایع مختلف شیمیایی ایجاد دانشکده شیمی در دانشگاه علم و صنعت ایران اجتناب ناپذیر می نمود. بدین منظور این دانشکده جدا از دانشکده مهندسی شیمی و به صورت مستقل با بهره گیری از اعضای هیات علمی مجرب و کارآمد تاسیس گردید تا بتواند در جهت ارتقاء علمی دانشگاه نقش خود را ایفا نماید.

دانشکده فیزیک

دانشکده فیزیک از سال 1368 با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی فعالیت خود را آغاز نمود. در سال 1374 تحصیلات تکمیلی این دانشکده نیز با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد شکل گرفت و از سال 1381 با پذیرش دانشجو در مقطع دکتری تحصیلات تکمیلی فعالیت خود را ادامه داد.  لازم به ذکر است این دانشکده در سال 1383 با معرفی گرایش مهندسی فتونیک در مقطع کارشناسی ارشد فعالیت خود را به ‌طور گسترده‌تری ادامه می‌دهد. در حال حاضر دانشکده دارای 16 عضو هیأت علمی است که در دو گروه حالت جامد و اتمی - مولکولی-فتونیک به فعالیت مشغول می‌باشند.

دانشکده مهندسی برق

دانشکده مهندسی برق دانشگاه علم و صنعت ایران در سال 1308 هجری شمسی هم زمان با تاسیس دانشگاه علم و صنعت ایران فعالیت خود را آغاز نموده است و از سال 1350 تا پایان خردادماه 1393 تعداد 6194 نفر در مقطع کارشناسی، 2316 نفر در مقطع کارشناسی ارشد و 220 نفر در مقطع دکتری از دانشکده برق فارغ التحصیل شده اند .
فضاهایی ‏آموزشی‏ و پژوهشی دانشکده شامل دو ساختمان مجزا می‌باشد که تحت عنوان ساختمان جدید دانشکده مهندسی برق و ساختمان قدیم دانشکده مهندسی برق مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. در ساختمان قدیم مهندسی برق، آزمایشگاههای تحقیقاتی و پژوهشی قرار دارند و ساختمان جدید و اصلی دانشکده برق در مجتمع شهید دکتر چمران قرار دارد که در آن کلاسهای‏آموزشی، کتابخانه، مرکز‏ کامپیوتر، آمفی‏تأتر، واحدهای اداری و حوزه ریاست قرار دارند. علاوه بر این دو ساختمان دانشکده برق دارای چندین واحد پژوهشی در محوطه دانشگاه نیز می باشد. 
در سال 1385 دانشکده برق دانشگاه علم و صنعت ایران بعنوان قطب علمی اتوماسیون و بهره‌برداری سیستمهای قدرت از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزیده شد.

دانشکده مهندسی شیمی

 دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه علم و صنعت ایران با فارغ التحصیل نمودن اولین دانش آموخته خود در سال 1314 به عنوان اولین دانشکده مهندسی شیمی در ایران پا به عرصه فعالیت گذارده و در طی این سالهای متمادی ضمن ایفای نقش کلیدی در توسعه علمی و صنعتی کشور در صحنه جهانی نیز با ارائه دستاوردهای جدید خود همواره در زمینه‌های فعالیت علمی خود، مورد ارجاع بوده است.

 در حال حاضر این دانشکده با 27 عضو هیئت علمی خود در زمینه‌های:

 • طراحی، شبیه سازی و کنترل فرایند
 • مهندسی واکنشهای شیمیایی
 • فرایندهای جداسازی
 • صنایع شیمیایی معدنی
 • ترمودینامیک
 • بیوتکنولوژی
 • پلیمر

   و با تکیه بر 15 آزمایشگاه تحقیقاتی خود در زمینه‌های آموزشی و پژوهشی فعالیت می‌نماید و از منظر شاخصهای جهانی آموزش و تحقیقات، در زمره برترین دانشکده‌های ایران می‌باشد. سالیانه از فعالیتهای تحقیقاتی این دانشکده ده‌ها مقاله در مجلات شناخته شده جهانی منتشر شده و یا در مجامع علمی بین‌المللی ارائه می‌گردد. همچنین سالیانه قریب 250 دانشجوی کارشناسی ارشد، 87 دانشجوی دکترا و 212 دانشجوی کارشناسی جهت کسب علم و تجربه به این دانشکده فعالیت می‌نمایند. در طی سالهای اخیر سرانه پروژه‌های تحقیقاتی به اساتید (عمدتاً با سفارش صنایع کشور) از 3 پایین‌تر نیامده است.

   

دانشکده مهندسی کامپیوتر

دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت ایران، در سال 1368 بطور رسمی شروع به کار نمود. این دانشکده به ترتیب در مقطع کارشناسی و سپس در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری کامپیوتر دانشجو پذیرفت و علی رغم سابقه نه چندان طولانی توانسته است در سطح کشور به عنوان یکی از مراکز علمی فعال در حوزه کامپیوتر و فناوری اطلاعات خود را به جامعه علمی کشور معرفی نموده و پروژه های کاربردی زیادی را در صنایع مربوطه به انجام برساند. شاید از نظر تعداد قراردادهای صنعتی و پروژه های کاربردی از برخی دانشگاههای همتراز آمار کمتری داشته باشد لیکن بر خلاف بسیاری از آنها اغلب پروژه ها منجر به محصول یا پاسخ مورد نیاز صنعت بوده و عملگرا بودن به عنوان ویژگی عمومی دانشگاه علم و صنعت ایران، در این دانشکده نیز مصداق بارز دارد.

دانشکده مهندسی کامپیوتر زیر ساخت مناسب فناوری اطلاعات را برای اعضای هیئت علمی و دانشجویان فراهم نموده و از سال 1385 بطور کامل تحت پوشش شبکه بی سیم قرار گرفته است. این دانشکده به منظور ارتقاء توانمندیهای علمی و ایجاد روحیه کاربرد محور در دانشجویان از سال 1388 برای دانشجویان جدید الورود تسهیلات قابل توجهی برای تهیه و خرید نت بوک فراهم آورده و با تغییر برنامه درسی برای تعدادی از دروس، اجرای درس را بصورت کاملاً عملی یعنی با ضرورت همراه داشتن کامپیوتر در کلاس درس شکل داده است. بازخورد اولیه این رویکرد حاکی از استقبال دانشجویان و تغییر قابل توجه در توانمندیهای کاربردی ایشان بویژه در دروس برنامه نویسی است. در طرح آینده دانشکده مهندسی کامپیوتر هیچ کس در فضای دانشکده بدون کامپیوتر همراه نخواهد بود و توسعه خدمات فناوری اطلاعات بصورت گسترده پیش بینی شده است.

دانشکده مهندسی مکانیک

از ابتدای تلاش بشر در جهت رفع موانع برای سهولت زندگی، مکانیک همیشه نقش مهمی ایفا کرده است. اهرام مصر و بسیاری از بناهای تاریخی دلیل مناسبی بر اثبات این ادعاست. ایران مدرن از داشتن دانشگاه های مهندسی معروف که دانشکده مهندسی مکانیک قدیمی ترین دانشکده دانشگاه علم و صنعت است، همواره به خود بالیده است. داشتن مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا، دانشکده مهندسی مکانیک را در سطح کشور و منطقه بسیار ممتاز کرده است.

  تقریباً تمامی رشته های مهندسی، در دانشگاه علم و صنعت تدریس و تحقیق می شود. از 1309 دانشجوی مشغول به تحصیل در یکسال گذشته در زمینه مهندسی مکانیک، 755 نفر دانشجوی دوره کارشناسی و 554 نفر دانشجوی کارشناسی ارشد و دکترا هستند. آئرودینامیک، هیدرودینامیک، سیستم های کنترل و اتوماسیون، انرژی خورشیدی، انتقال حرارت کاربردی، بیومکانیک، کامپوزیت، دینامیک ساختاری ، مکانیک شکست و خستگی، مکاترونیک، CAD/CAM ، آزمایش عدم تخریب و تعداد بسیاری از سرفصل های دیگر در دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت تدریس می شود.

دانشکده مهندسی مواد

دانشکده مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه علم و صنعت ایران بنیان­گذار آموزش مهندسی متالورژی و سرامیک در ایران است. این دانشکده یکی از فعال ترین دانشکده های مهندسی مواد در سطح کشور است که با پشتوانه آموزشی قوی اعضای هیأت علمی مجرب و با تکیه بر امکانات آموزشی و پژوهشی و دارا بودن بیش از 24 آزمایشگاه تحقیقاتی مدرن، فضای مناسبی را جهت ارتقای فعالیت های پژوهشی با هدف تربیت متخصصان خبره در زمینه های مهندسی مواد و متالورژی فراهم نموده است.